BALTIC COUNCIL - Patarimai tėvams renkantiems mokyklą Didžiojoje Britanijoje

Patarimai tėvams renkantiems mokyklą Didžiojoje Britanijoje

 

Gruodžio 1 d. viešbučio Radisson Blu Hotel Lietuva konferencijų centre adresu Konstitucijos pr. 20 Vilniuje, vyks paroda „Privačių užsienio mokyklų ir kalbų stovyklų paroda“, kurios metu bus galima susitikti su privačių mokyklų vadovais ir atstovais iš Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Šveicarijos ir Ispanijos.
Kas svarbiausia renkantis mokykla? Kuo skiriasi išsilavinimo užsienyje sistema nuo lietuviškos? Kokios atsiveria galimybės? Kokia mokykla bus tinkama mano vaikui? Kokią mokymo programą pasirinkti? Koks amžius yra tinkamiausias pradėti mokytis užsienyje? Į šiuos ir kitus klausimus Jums atsakys užsienio privačių mokyklų atstovai.

1.    Privati ar valstybinė
Didžioji Britanija didžiuojasi savo privačiomis mokyklomis, dauguma iš jų skaičiuoja savo istoriją šimtmečiais. Jos nenugalimos – nuolatinių švietimo sistemos reformų ir mokymo planų pakeitimų. Jungtinė Karalystė laikoma neabejotina lydere išsilavinimo srityje, taip pat garsėja savo privačiomis mokyklomis-pensionais. Dauguma šių mokyklų gyvuoja jau daugelį metų, kai kurios jų skaičiuoja šimtmečius. Čia nėra pastovių švietimo reformų, ar mokymo planų nuolatinio keitimo. Mokyklos absolventai grįžta į mokyklą vedini savo vaikais ar anūkais, nes mokykloje yra kokybiškas ir laiko patikrintas teisingas požiūris  į vaikų mokymą ir ugdymą. Šiandien šios mokyklos yra laikomos progresyviomis, šiuolaikinėmis švietimo įstaigomis su puikia infrastruktūra, materialine-technine baze, naujausiomis mokslinėmis bazėmis, kvalifikuotais mokytojais, puikiomis sąlygomis užsiimti sportu ir popamokine veikla. Dauguma mokytojų yra Oksfordo ir Kembridžo universiteto absolventai. Čia moksleivių nemaitina šaukšteliu ir „nepritempinėja“ prie egzaminų. Šiose mokyklose siekiama motyvuoti moksleivius, sudaryti sąlygas jų smalsumui vystyti, ugdyti norą mokytis ir siekti naujų žinių.
Šiuo metu Didžiojoje Britanijoje yra labai daug mokyklų, gyvuojančių 300 ir daugiau metų  ir mūsų moksleiviai mokosi tose pačiose klasėse, kur savo laiku mokėsi anglų premjerministrai ar pasaulyje žinomi rašytojai.
„Mes mokome ne mokyklai, o gyvenimui“ – angliškų mokyklų devizas. Pamokos, tai tik dalis mokymo ir ugdymo proceso. Didžiausias dėmesys skiriamas popamokinei veiklai, kurios metu atsiskleidžia talentai ir kiti gebėjimai, kuriuos būtų sunku išreikšti sėdint mokyklos suole. Šiuose mokyklose įsikūrusios šokio ir teatro ir muzikos, meno studijos, neribojamos galimybės užsiimti sportine veikla.
Būsimieji politikai ir diplomatai šlifuoja savo kalbėjimo įgūdžius mini JT ir debatų klubuose. Moksleiviai aktyviai dalyvauja Duke of Edinburgh Award programoje, kuri padeda ugdyti asmeninius įgūdžius, darbo komandoje įgūdžius, rasti išeitį nenumatytose situacijose. Šios programos metu mokiniai dalyvauja žygiuose ir savanoriškoje veikloje.

Daugelis privačių mokyklų abiturientai tęsia studijas Top universitetuose ne tik Didžiojoje Britanijoje, bet ir Nyderlanduose, JAV, Kanadoje.
Parodoje susitikite su mokyklų atstovais iš šių mokyklų Concord College, Shrewsbury School, King’s Ely, Ruthin School, Kingswood, Woodhouse Grove, Mount Kelly, Westbourne School, St Edmund’s College, Taunton, St Michael’s School, Bristol International College, Queen Ethelburga’s Collegiate.
Kalbant apie valstybines mokyklas , jos atsirado Didžiojoje Britanijoje ir tapo privalomomis vaikams iki 14 metų tik XX amžiuje.  Jos buvo įkurtos ne aristokratijos sluoksnio vaikams ir tik 1972 metais mokyklinis išsilavinimas iki 16 metų tapo privalomas.

2.    Mokyklų tipai
Didžiojoje Britanijoje iki šiol  egzistuoja aukštus stojimo reikalavimus keliančios mokyklos (Ruthin, Shrewsbury School, Kingswood) ir žemesnius reikalavimus (Taunton, Woodhouse Grove), mišraus tipo mokyklos arba tik mergaitėms arba tik berniukams. Greta tradicinių mokyklų egzistuoja ir šiuolaikinės, taip vadinamos „Independent VI Form Colleges”, kuriose nėra privalomos formos ir uždaros teritorijos, o mokymo procesas organizuojamas mažose klasėse (6-8 asmenys), tai leidžia atsižvelgti į kiekvieno moksleivio individualius poreikius. Šios mokyklos tinkamiausios motyvuotiems studentams, kurie nori patys planuoti laiką ir pasinerti į universitetinę atmosferą. Tarptautiniuose centruose apart vidurinio išsilavinimo programos, galima pasirinkti ir vienerių metų paruošiamąją universitetui programą (Foundation). Parodoje susitikite su Bristol International College.

3.    Programa
Iki 14 metų visi mokiniai mokosi vienodus mokomuosius dalykus, kurie leidžia įgyti bendras žinias iš daugelio akademinių mokomųjų dalykų. Nuo 14 metų prasideda dviejų metų trukmės GCSE programa, kurią baigus visi moksleiviai (16 metų) laiko valstybinius egzaminus. GCSE (General Certificate of Secondary Education) programos metu moksleiviai mokosi apie 10-11 dalykų, kai kurie iš jų yra privalomi, kai kurie – pasirinktinai. Nuo 16 metų prasideda dviejų metų trukmės A-Level programa, kurios metu moksleiviai mokosi 3-4 mokomuosius dalykus, kurie susiję su tolimesnėmis studijomis universitete. Tai puiki galimybė išsirinkti savo mėgiamus dalykus ir atsisakyti tų, kurių mokytis užima daug laiko ir jėgų, bet jei visai nesusiję su moksleivio pomėgiais ir tolimesnėmis studijomis.
Pavyzdžiui, jei domina tikslieji mokslai, galima pasirinkti matematiką, aukštąją matematiką, fiziką ir ekonomiką. Tuo pat metu, besidomintis humanitariniais mokslais neprivalo rinktis matematikos, o gali studijuoti istoriją, literatūrą, verslą, užsienio kalbas. Dalykų kombinacijos gali būti labai įvairios, netgi derinys tiksliųjų ir humanitarinių dalykų. Bet kokiu atveju, tai gilesnis šių dalykų mokymasis (6-8 valandos per savaitę), būtent tuo skiriasi angliška švietimo sistema nuo mūsų mokyklos.
Šiandien nemažai mokyklų siūlo tarptautinę IB (International Baccalaureate) programą, kurioje moksleiviai mokosi 6 dalykus iš siūlomo bloko. 3 dalykus moksleiviai mokosi standartiniu lygiu ir 3 dalykus – aukštuoju. Pagal šią programą mokantis, moksleiviai taip pat renkasi dalykus, kurie susiję su būsimomis studijomis. IB programos metu būtina parašyti išplėstinę 4000 žodžių esę, atlikti savanorišką darbą, privaloma pasirinkti dalyką – žinių teorija. Viso pasaulio universitetai labai vertina IB programą ir pripažįsta šią kvalifikaciją. Norint išsiaiškinti kokia programa jūsų vaikui tinkamiausia, atvykite į mūsų parodą ir pabendraukite su mokyklų atstovais, kurie siūlo vieną ar kitą mokymo programą, pasitarkite su mūsų konsultantais, kurie turi didžiulę patirtį dirbant su privačiomis mokyklomis.
Parodoje bus pristatomos mokyklos turinčios A-Level ir IB programas.

4.    Stojamieji testai

Labai dažnai tėvams atrodo, kad jie gali išrinkti bet kurią mokyklą savo vaikui, jei mokestis už studijas juos tenkina. Ar tai Shrewsbury arba Kingswood. Deja, taip nėra. Anglijoje yra selektyvinės ir mažiau selektyvinės mokyklos; „select“ – atrinkti, tai reiškia, kad mokykla renkasi mokinius pagal jų akademinius rezultatus, interviu ir stojamuosius testus. Yra mokyklos, kurios neleidžia mums atsiųsti anketos, kol jie nepamatė ir neįvertino paskutiniųjų metų akademinių rezultatų. Jei pažymiai yra tinkami, galime pateikti stojimo anketą, sumokėti mokyklos registracinį mokestį ir laukti stojimo testų. Visos mokyklos pasitiki mumis ir moksleiviai testus gali atlikti mūsų biure, tai labai patogu moksleiviui ir jų tėveliams. Alternatyva – vykti į Angliją ir atlikti testus mokykloje.

Parodoje Vilniuje dalyvauja šios mokyklos iš Didžiosios Britanijos: Concord College, Shrewsbury School King’s Ely, Ruthin School, Kingswood, Woodhouse Grove, Mount Kelly, Westbourne School, St Edmund’s College, Taunton, St Michael’s School, Bristol International College, Queen Ethelburga’s Collegiate.


Jei jūs norite sužinoti, kaip įstoti į mokykla, kokius testus būtina išlaikyti, kiek kainuoja mokslas, kokios galimybės gauti stipendiją, tuomet jūs turi unikalią galimybę visa šią informaciją susitikę su mokyklų atstovais.

Sprendimas išleisti vaiką mokintis užsienyje – labai atsakingas žingsnis. Renkantis koledžą arba mokyklą būtina žinoti, kad tai pats svarbiausias Jūsų gyvenimo projektas.
Iki susitikimo parodoje!

Paroda „Privačių užsienio mokyklų ir kalbų stovyklų paroda”
Gruodžio 1 d. Vilniuje
Parodos vieta:  Radisson Blu Hotel Lietuva, Konferencijų centras,  Konstitucijos pr. 20
Darbo laikas: 11:00 – 16:00

Parodos organizatoriai – jūsų konsultantai išsilavinimo užsienyje klausimais.

Parodos organizatorius:
UAB „Baltic Council for International Education”
Jogailos g. 4, Vilnius, LT-01116
Tel.: 8 5 2690056, 8671 15728, el.p. lietuva@balticcouncil.org
www.balticcouncil.lt

 

Į pradžią